جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

صورت های فلکی

   

  به نام او

  امروز طبق سیستمی بین المللی آسمان پیرامون زمین به 88 منطقه تقسیم می شود و هر منطقه در برگیرنده یک صورت فلکی است. طرح هر صورت فلکی نمایانگر شئ یا جانداری است و تعدادی از آن ها به یاد شخصیت های اسطوره ای نامگذاری شده اند.

  از زمین، ستارگان هر صورت فلکی مجاور یکدیگر به نظر می آیند، اما در حقیقت آ نها فاصله بسیاری از همدیگر دارند. همگی آنها در فواصل مختلفی از زمین قرار دارند. اگر می توانستیم از جای دیگری از فضا به صورت فلکی جبار نگاه کنیم، طرح ستاره ای آن از آنچه که از زمین می بینیم، متفاوت می باشد. رصدآسمان کار بسیار آسانی است. همه ی آنچه شما نیاز دارید یک جفت چشم و یک آسمان تاریک است. معمولاً سخت ترین کار، تشخیص یک ستاره یا صورت فلکی برای اولین بار است. در زیر راجع به مهم ترینصور فلکی توضیح مختصری داده خواهد شد.

  دب اکبر

  یکی از بزرگ ترین صورت های فلکی است و شکل آن در اسناد قدیمی ستاره شناسی به صورت یک خرس بزرگ ترسیم شده است. هفت ستاره پرنور آن که در میان مردم شناخته شده است به شکل یک ملاقه یا آب گردان بزرگ است و در قسمت پشت و دم خرس بزرگ قرار دارد. این صورت فلکی در اواخر فروردین ماه به بهترین وضعیت رصدی می رسد. چهار ستاره که کاسه را تشکیل می دهند با نام های دبه (دب اکبر)، مراق، فخذ و مغرز معروف اند که همه اسامی عربی اند.

  دبه به معنای خرس است و مراق به معنی گرده و فخذ و مغرز به ترتیب به معنای ران و بن دم خرس هستند. ستاره هایی که دسته آب گردان را تشکیل می دهند به نام های قائد، عناق وجون موسوم اند و باز هم نام های عربی به معنای جلودار و بزغاله اند. در نزدیکی عناق ستاره کوچک سها قرار دارد. اعراب این دو ستاره را اسب و سوار می نامیدند. روشنی ظاهری هفت ستاره آب گردان با هم فرق می کند: دبه پرنورترین آن ها و مغرز کم فروغ ترین شان است.

   

   

  دب اکبر

  برای دیدن بقیه صورت های فلکی روی ادامه مطالب کلیک کنید


  این مطلب تا کنون 25 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ چهار شنبه 17 تير 1394
  منبع
  برچسب ها : صورت ,ستاره ,فلکی ,معنای ,گردان ,زمین ,صورت فلکی ,
  صورت های فلکی

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 10 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر